Stoletý kalendář

12. ledna 2017 v 11:23 | Jara D. |  ČLÁNKY-stoletý kalendář
Již dlouhá léta se snažím psát tak zvaný stoletý kalendář.
Je to předpověď počasí, podle pozorování počasí ve dnech
od 24. prosince do 4. ledna.
Naučil mě to kdysi můj otec a tak se snažím jeho znalostí využít.
I když to pokaždé nevychází přesně, v mnoha minulých letech jsem se opravdu trefila.

24. prosince.
Od noci do rána byla obloha zatažená s dešťovými přeháňkami a teploty kolem 0°C. Dopoledne sněžení a postupně mírné oteplování na +4°C a déšt až do nočních hodin.

Výhled na leden:
Od počátku sněžení a postupné ochlazování. Kolem poloviny měsíce mírné a krátké oteplení, ale pak znovu mrazivé počasí a občasné sněžení potrvá téměř až do konce měsíce.

25. prosince.
Noc zatažená s deštovými přeháňkami. Stejný ráz počasí po celý den a teplota kolem +6°C se téměř neměnila. Noc zatažená s mrholením. Mírný pokles teploty v noci na +4°C

Výhled na únor:
Mrazivé, zimní počasí se sněžením nebo deštěm se sněhem bude nadále pokračovat, jen krátká oteplování mezi jednotlivými dekádami. Ke konci měsíce počasí spíše proměnlivé, a srážky sněhové nebo déšt se sněhem.

26. prosince.
Od noci do rána zataženo, mrholení, později déšť vytrvalý. Teplota +8°C. Po poledni přeháňky, +4°C a k večeru vyjasnění, čerstvý vítr a mírné ochlazování.
V noci jasno.

Výhled na březen:
Z počátku měsíce ještě proměnlivé počasí s přeháňkami a teploty v noci poměrně nízké, ale přes den mohou být už příjemné. Kolem poloviny měsíce postupné další oteplování, ustávání srážek a zvyšování teplot a do konce měsíce krásné, slunečné počasí.

27. prosince.
V noci ještě jasno, ale k ránu znovu zataženo, přeháňky, teplota kolem +4°C.
Přeháňky se střídaly se slunečným počasím, teplota postupně klesala na +3°C. Odpoledne ochlazení a sněžení, teplota + 2°C. K večeru polojasno +3°C.

Výhled na duben:
Z počátku měsíce ještě příjemné i slunečné počasí, ale ještě v první dekádě pravé aprílové počasí. Střídání deštových přeháněk, případně deště se sněhem a slunečního svitu.Kolem Velikonoc poměrně dost chladno, možnost přeháněk i sněhových a noční mrzíky. Až ke konci měsíce postupné mírné oteplování, ustávání srážek a na konci měsíce již opět příjemné jarní počasí se sluníčkem.

28. prosince.
Po ránu zataženo, déšť, teplota +3°C, později zataženo, beze srážek. Odpoledne mezi 15 - 16 hodinou jasno, kolem 17 hodiny opět zataženo, s teplotami kolem +3°C

Výhled na květen:
Z počátku měsíce opět poměrně chladno s přeháňkami, kolem poloviny měsíce i s trvalejším deštěm, teplotně průměrný, spíše chlůadnější a s možností přízemních mrazíků. Počátkem třetí dekády by se mělo dostavit slunečné, příjemné počasí, ale jen na pár dní a pak jen krátce proměnlivé počasí s možností přeháněk a ke konci měsíce opět krásně a slunečno.

29. prosince.
Po ránu jasno, teplota +3°C, dopoledne polojasno beze srážek. Odpoledne a v noci zataženo s deštěm, teplota +5°C, později mlha.

Výhled na červen:
Krásné a slunečné počasí by mělo vydržet přes polovinu měsíce. Později možnost přeháněk nebo bouřek. Ke konci měsíce mírně proměnlivé počasí, střídání slunečného počasí s drobnými přeháňkami.

30. prosince.
Po ránu zataženo nízkou inverzní oblačností. Po rozpuštění mlh, krásně slunečno, teploty +2°C. Odpoledne polojasno a k večeru opět nízká oblačnost, 0°C. Celý den beze srážek.

Výhled na červenec:
Poměrné příjemné letní, slunečné počasí s občasnými bouřkami nebo dešťovými přeháňkami v první dekádě. Ve druhé dekádě krásně a slunečno a ke konci měsíce sice slunečno, ale opět s občasnými přeháňkami nebo bouřkami.

31. prosince.
Po celý nádherné slunečné počasí, mráz -8°C, během dne mráz polevil na -3°C.
Po celý den i noc jasno.

Výhled na srpen:
Celý srpen by měl být srážkové podprůměrný s nádherným teplým, letním počasím. Slunečné počasí přetrvá až do měsíce září.

1. ledna
Po celý den slunečno, ráno mráz -5°C, během dne změny teploty k 0°C, k večeru opět mráz a přibývání oblačnosti.

Výhled na září:
Z počátku měsíce ještě krásné letní počasí, ale po polovině měsíce už s občasnými podzimními mlhami a možností přeháněk.

2. ledna.
V noci polojasno, později zataženo a přeháňky deště se sněhem, později sněžení. Teploty +1°C

Výhled na říjen:
Z počátku měsíce ještě babí léto, ale kolem poloviny měsíce zataženo s deštěm, případně i první slabé přeháňky deště se sněhem, mlhavo a inverzní ráz počasí.

3. ledna.
Od noci po celý den sněžení, behem dne déšť nebo déšť se sněhem, teploty kolem +3°C se po celý den neměnily.

Výhled na listopad:
Mlha, přeháňky deště nebo deště se sněhem, výjimečně by se mihlo ukázat sluníčko. Ale přetrvávat by měl inverzní ráz počasí s dešťovými přeháňkami nebo sněžením.

4. ledna.
Proměnlivé počasí se sněhovými přeháňkami po celý den. Občas se objevilo sluníčko, jen krátkou chvíli. Teploty kolem 0°C a postupné ochlazování.

Výhled na prosinec:
Proměnlivé počasí s dešťovými nebo sněhovými přeháňkami, ke konci měsíce postupné ochlazování s deštěm nebo sněžením. Inverzní ráz počasí.

Upozornění.
Počasí je pozorováno v místě mého bydliště. Může se tedy podle různých míst v republice měnit. Předpověď tedy není stoprocentní. Vždyť ani meteorologické stanice, které mají nejmodernější přístroje, se mnohdy přesně do předpovědi netrefí.A proto betre tyto předpovědi s rezervou. Je to bez záruky, že ten či onen měsíc přesně vyjde....
 


Komentáře

1 Jitka Jitka | Web | 13. ledna 2017 v 8:11 | Reagovat

Jaru,to je parádní a díky za tvoji práci s tím.Hned jsem koukala,jak bude v červnu a v srpnu,kdy jedeme na dovči.

2 mysteriouswolf mysteriouswolf | Web | 13. ledna 2017 v 9:00 | Reagovat

To je dobrý nápad. Manžel má v práci kolegu, který si zase zapisuje předpovědi jaký bude rok, což dělá podle cibule. Moc tomu nerozumím, ale prý to vždy spolehlivě odhadne.

3 annar annar | 13. ledna 2017 v 10:34 | Reagovat

tak uvidíme,jak námto bude fungovat :-)

4 slavka02040...prababička slavka02040...prababička | 13. ledna 2017 v 21:04 | Reagovat

Wau Jarka  super******************

5 Jackguelina Jackguelina | 14. ledna 2017 v 18:33 | Reagovat

super :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama